نیم نگاه

زیر نظر م.ح.ش

نیم نگاه

زیر نظر م.ح.ش

پیوندها

کارخانه آدم سازی

سه شنبه, ۱ اسفند ۱۳۹۱، ۰۲:۴۶ ب.ظ

خدمت مقدس سربازی یکی از اصلی ترین دغدغه های پسران جوان است. گذراندن دو سال از بهترین سال های عمر اهمیت این دوران را دو چندان می کند که در ابن باره نکاتی زیر حائز اهمیت است.

مردمی کردن دفاع از خاک مقدس ایران اسلامی یکی از ابتکارات بکر امام خمینی (ره) است که بی شک نقش مهمی در قدرت کنونی نظامی ایران و دور کردن خطرات و تهدید ها از نظام جمهوری اسلامی داشته است. آموزش نظامی برای جوانان و آماده نگه داشتن کشور برای مقابله با هرگونه تهدید امری بدیهی و الزامی است اما مشکلات فعلی سربازی سبب گشته جوانان دوران سربازی را تضییع عمر خود بدانند. دوره ی آموزش نظامی که از 2 تا 4 ماه در کشورهای مختلف متغیر است می تواند آمادگی لازم جهت دفع هرگونه خطررا پدید آورد و این مابقی دوران سربازی است که ثمره خاصی نه برای فرد نه برای کشور تا کنون نداشته است لزوم تغییر در روند و شکل را نا گزیر می نماید.

سربازی
عدم استفاده از تخصص دانشجویان یکی از مشکلات سربازی فعلی است. باید از دانش این گروه نهایت استفاده را در رشد و توسعه کشور نمود و لازمه ی تحقق این امر این است که سیستمی طراحی شود که هر کس خدمت خود را با توجه به تخصصش بگذاراند و این امر نیازمند هدفمند نمودن دوران سربازی است. باید خدمت سربازی را تبدیل به یک تجربه کاری کرد که در این صورت هم فرد و هم نظام ذینفع خواهند بود.

امروزه سربازی یکی از مهم ترین سدهای ازدواج، به شمار می آید. با توجه به این که سن بلوغ در کشور ما و جهان کمتر شده است و کشور ما هم کشور جوانی است، جهت جلوگیری از مشکلات روانی و اجتماعی می بایست ازدواج را تسهیل نمود. خانواده ها سربازی را تهدیدی برای شروع یک زندگی موفق می دانند و جوانان متاهل نگران امرار معاش خود در این دورانند لذا جسارت شروع یک زندگی حداقلی را به خود نمی دهند. 

تحقیقات علمی نشان می دهد هر چه جوانان دیر تر ازدواج کنند تمایل آنها برای بچه دار شدن کمتر است با توجه به این که جمعیت جوان روند نزولی را طی می کند و از طرف دیگر ظرفیت های شغلی رو به افزایش است و با همین روند ازدواج و به الطبع آن زاد و ولد، کشور ما در آینده با بجران نیروی کار رو به رو می شود.


سربازی یکی از عوامل افزایش تعداد قبولی دختران نسبت به پسران در آموزش عالی است. این امر خطرات جدی ای را برای جامعه در آینده در بر می گیرد افزایش سطح توقع دختران یکی از همین آسیب هاست. هم کفو نبودن که عامل نا رضایتی از همسر می شود راهم باید در نظر گرفت.با توجه به این که بیش ترین جوانان حال حاضر کشور را متولدین سالهای بین 62 تا 69 تشکیل می دهند و همین گروه سنی هستند که پشت درب های کنکورند، سربازی را باید مانع بزرگی بر قبولی پسران دانست. در حالی که دختران بی هیچ دغدغه ای می توانند بارها و بارها در کنکور شرکت نمایند فکر سربازی پسران را مضطرب می نماید و مهلت سربازی مانع از ادامه تحصیل آنها می شود.

سربازی از آن دست دوران هایی است که هم تلخ است و هم شیرین، گریزی هم از چشیدن آن نیست. گاه تبدیل به بهترین دوران می شود و گاه به بدترین دوران. از همان دوران هایی که پدران برای مرد شدن پسران، لازم می دانند. ازهمان هایی که می توانی بهترن دوستان طول عمرت را پیدا کنی. از همان هایی که برای رفتنت آش درست می کنند. از همان رفتن هایی که می توانی ره صد ساله را یک شب طی کنی. مثل شهدای سربازی که مردانه این کار را کردند. و الان وظیفه من و تو جوان اینست که به کشورمان خدمت کنیم مثل همان شهید سرباز.الان وظیفه ما اینست که با علم و دانشمان به آبادانی کشور کمک کنیم و در این بین اگر لازم شد از همه چیزمان بگذریم مثل همان سرباز شهید که از جانش گذشت که ما جوانان مسلمان ایرانی نشان دادیم ابن کار راه هم می کنیم فقط باید مسولین راه را برای ما هموار کنند. هموار کردن یعنی از نیرو و استعداد ما همان جا استفاده کنند که باید.
  • نیم نگاه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی